FK DOLNÍ KALNÁ

Počátky fotbalu v Dolní Kalné

    První zmínky o organizované kopané v Dolní Kalné jsou z roku 1930, tehdy se hrálo na hřišti na Noskovy louce a místo dresů hráli fotbalisté v košilích. Dnes je mezi námi přítomen i jediný žijící pamětník této doby, pan Vlastimil Devátý, který ač pravonohý, začínal tehdy na levém křídle za místní žáky. Později se hrál fotbal na dalších dvou hřištích, a sice na louce u Kaislerů a později pod silnicí u Takaty, kde dnes stojí dvě bytovky. Šatny na převlečení byly tehdy ve sklepě pod domem, ve kterém dnes žije pan Seliger. V této předválečné a válečné době váleli v mužstvu SK Dolní Kalná bratři Jarošové (Franta a Béda), k dalším oporám patřili pánové Malich a Juklíček, později hráli v Kalné i hráči se zkušenostmi z vyšších soutěží, Václav Vondra z Prahy a Josef Veselov z Brna. K zápasům na hřiště soupeřů se jezdilo výhradně na kolech, a to třeba až do Jablonce nad Jizerou. To je pro dnešní mladou generaci nepředstavitelné. Po válce došlo ke spojení Kalenského fotbalu se sousedním Čisteckým. Později se oba kluby opět oddělily a vznikla velká rivalita. Na tehdejší dobu sledovalo derby mezi Kalnou a Čistou téměř tisíc diváků. Zejména památné vítězství Kalné v Čisté 6:3 se slavilo na všech frontách. V předválečných  letech se začalo budovat i nové hřiště, které stálo na místě dnešního hřiště. Pan Hradecký ho obehnal vysokým dřevěným plotem, postavila se i nová dřevěná kabina, trámy na ní osekal ručně sekerou pan Tauchman (co dnes bydlí Ludvíkovi). Po válce však došlo k utlumení fotbalu v obci, později až k jeho zrušení.

Obnovení fotbalu nastalo před 55. lety – v roce 1960

    Fotbalové hřiště bylo opuštěné, dřevěné branky byla ve špatném stavu a dřevěná bouda, sloužící tehdy jako kabiny, na spadnutí. V květnu 1960 se do Kalné vrátili, po absolvování středních škol, někteří mladíci, a rozhodli se založit organizovanou kopanou.

    Hlavními iniciátory byli Stanislav Koštejn a Karel Navrátil, spolužáci a kamarádi. Oslovili několik nadšenců a nápad se začal realizovat. Čerstvý stavař Koštejn nakreslil nové kabiny, materiál poskytl tehdejší ředitel Velvety pan Macek. Kabina stála velmi brzy a je základem té dnešní, rozšířené. Byla bez vody a bez elektriky, na záchod se chodilo do lesa, po zápasech se mylo v potoce. Fotbal se stal v obci událostí číslo jedna a měl velkou podporu jak z vedení obce, tak z TJ Sokol. Velkou pomoc poskytlo i místní JZD. Bylo hřiště, byly kabiny, teď už jen přihlásit se do soutěže. V Hradci Králové se zakoupily první dresy, červeno-bílo svisle pruhovaná trička a červené trenýrky. Hráčský kádr byl složený z místních, ale registrovaný fotbal hrál předtím jen Navrátil v Jičíně za dorost, Míla Šír, Tonda Zaplatílek, Tonda Mašek a Mirek Šrajer hráli neregistrovanou soutěž v Hostinném. Dalšími členy základního kádru byli Standa Koštejn a Mirek Dejl, kteří hrávali ve škole, Vojta Dressler, který uměl dobře snad každý sport, do Kalné se přiženivší Mirek Kaska, Béda Kovář, který ale musel být postaršen. Posledním členem té první jedenáctky byl Bohouš Mašek, obětavý a velice aktivní člověk. Za necelé dva měsíce od založení oddílu se hrálo první přátelské utkání, se starou gardou Tatranu Hostinné. Prvním trenérem v Kalné byl pan Dyntr a hrající trenér pan Krčmář. První mistrovské utkání v přihlášené IV. třídě okresu Trutnov bylo na škvárovém hřišti v Horním Maršově, a Kalná ho po prohraném prvním poločase 1:0 nakonec vyhrála 3:1. A následovaly další zápasy, vítězné i prohrané, přicházeli noví hráči, jiní končili, začalo hrát i nově založené mužstvo žáků. Fotbal v Kalné se stal pravidelnou součástí života obce i blízkého okolí a pravidelná vysoká návštěvnost utkání toho byla důkazem. I na utkání na hřiště soupeřů byl vždy plný autobus, ve většině případů šoférovaný panem Hordlerem. Následovala sezona za sezonou, vylepšovalo se vybavení hráčů i zázemí, ale hlavní je to, že fotbal zde stále žije.

Od Sokola k FK ….

Na jaře 2005 se stále hlasitěji začalo mluvit o osamostatnění fotbalového oddílu a jeho odtržení od mateřské TJ Sokol. Hlavním důvodem byly finance, fotbalisté si chtěli o vydělaných a obdržených penězích rozhodovat sami a využívat je výhradně pro potřeby fotbalu. Navíc jako mužstvo mimo fotbalový svaz (sokolská župa) jsme platili do mistrovských soutěží poměrně vysoké startovné. A tak v létě 2005 byla myšlenka odtržení realizovaná a vnikl nový fotbalový subjekt, FK Dolní Kalná. Předsedou se stal Tomáš Navrátil, hospodářem Jan Nosek a tajemníkem Zdeněk Tauchman. Prvotní kroky nebyly jednoduché, se vším bylo hodně papírování, hodně agendy, navíc ani někteří jedinci oddělení fotbalu od Sokola nepřáli. Čas ale ukázal, že to bylo to nejlepší řešení, jaké mohlo nastat, naše vztahy se Sokolem to naopak zlepšilo a posílilo a dnes už si ani nikdo téměř nevzpomene.  

Jak postupoval čas …..

Až do roku 1996 se v Kalné hrála nejprve IV., později III. třída okresu Trutnov. V sezoně 1995/96 se však tehdejšímu mužstvu podařilo postoupit do okresního přeboru, který se poté v Kalné hrál nepřetržitě až do roku 2013, tedy dlouhých sedmnáct let. V sezoně 2012/13 se týmu podařil husarský kousek, když okresní přebor vyhrál a postoupil, poprvé v historii, do krajské 1.B třídy. To bylo pod kaštany slávy …. A 1.B třída se hraje na kalenském pažitu dodnes, a velmi úspěšně, v sezoně první se mužstvo v klidu zachránilo a v sezoně druhé, před týdnem právě končící, dokonce po podzimní části postoupilo do finálové skupiny.

Tomáš Navrátil st.