Áčko veze ze Starých Buků dva body !

TJ Sokol Staré Buky - FK Dolní Kalná "A"   2 : 2 ( 0 : 1 ), pen. 6:7

branky: 60. M.Kžižovič (pen.), 73. Knap - 2. M.Bartoš, 64. J.Jiřička(pen.)

penalty: dali- V.Kodytek, M.Bartoš, J.Navrátil, J.Jiřička, A.Kodytek, M.Najman, L.Strnádek, nedali - M.Kozák, Z.Tauchman

rozhodčí: Žerovnický - Janota, Havlík

ŽK: 3:4

diváků: 120

sestava: Lánský-Strnádek, J.Navrátil, A.Kodytek, Kozák-Dohnal (83. Tauchman), Najman, M.Bartoš, J.Jiřička-D.Ježek (63. M.Lukeš), V.Kodytek

Úvodní utkání nového soutěžního ročníku jsme zvládli velmi dobře. Před zápasem bychom brali dva body všemi deseti, po zápase může panovat menší zklamání, že nevezeme body tři. Šancí jsme na to měli dostatek. Utkání ovlivnila hned druhá minuta, Víťa Kodytek poslal před bránu zpětnou přihrávku od brankové čáry, tu domácí obrana odvrátila pouze k Martinu Bartošovi, a ten své čtyřiadvacáté narozeniny nemohl oslavit lépe, bombou pod břevno rozvlnil síť za gomanem Pelcem poprvé - 0:1. Ve 12. minutě mohlo být srovnáno, na centr za naši obranu si počíhal Křižovič, ale své kanonýrské schopnosti naštěstí nepotvrdil. Ve 20.minutě jsme mohli přidat druhou branku, krásný centr na zadní tyč však zcela volný Víťa Kodytek netrefil. Obrovská škoda ! Domácí kontrovali dvěmi šancemi, ale ani oni se neprosadili. Ve 34. minutě vstřelil David Ježek krásným volejem druhou branku, jenže neplatila, sudí Pepa Janota měl zvednutý ofsajdový praporek. Poločas tedy skončil naším těsným vedením. Do druhé půle jsme šli s cílem hrát aktivně a držet co nejdéle to půjde čisté konto. To se nám vcelku dařilo až do 60. minuty. To jsme netakticky propadli při bránění, Kuba Navrátil kopl do míče přes nohu domácího útočníka a sudí Žerovnický nařídil nekompromisně pokutový kop, který Křižovič bezpečně proměnil - 1:1. Naštěstí penalta se kopala o dvě minuty později i na druhé straně, ve vápně se uvolnil David Dohnal, byl faulován a i v tomto případě pískl sudí ihned pokutový kop. Ani náš exekutor Jarda Jiřička se nemýlil - 1:2 ! Domácí nás poté zmáčkli, ale naše obrana pracovala velmi dobře. Ale v 73. minutě jsme hrubě komunikačně chybovali, při dlouhém nákopu zamatkoval Kuba Navrátil, golman Tomáš Lánský se při vyběhnutí zastavil na půli cesty a domácí Knap ho hravě přehodil - vyrovnáno 2:2 ! Poslední patnáctiminutovka byla snahou domácích rozhodnout a na druhé straně festivalem našich zahozených šancí,  hrálo se ve vysokém tepmu nahoru dolů. Víťa Kodytek mohl strhnout vedení opět na naší stranu, šel zcela sám na golmana, skvěle se mu vyhnul, ale trefil pouze tyč. Poté znovu Víťa byl úplně sám proti Pelcovi na penaltovém puntíku, mohl se ho zeptat, kam to chce, situaci ale vyhodnotil velmi špatně, když ještě přihrával v ofsajdu stojícímu Mírovi Lukešovi. Obrovská škoda, takovouto šancí když člověk pohrdne, tak si nezaslouží vyhrát !! V závěru měl tutovku po důrazném průniku ještě Martin Kozák, ale branku těsně minul. A jelikož ani domácí své dvě solidní příležitosti nevyužili a krásná střela z trestného kopu skončila na břevně, šlo se do penalt. V šesté sérii jsme měli mečbol a Tomášem Lánským skvěle zneškodněnou penaltou ho proměnili. Radost nám však přerušil na brankové čáře stojící rozhodčí Aleš Havlík, který signalizoval, že náš golman se pohnul před kopem příliš dopředu. penalta se tedy opakovala a soupeř proměnil, kopalo se tedy dál. Až v deváté sérii padlo rozhodnutí. My jsme penaltu proměnili a domácího střelce vychytal Tomáš Lánský ! Ze Starých Buků tak odvážíme překvapivě, ale zcela zaslouženě dva body !  Domácímu hráči Nikolasi Mucudisovi přejeme brzké uzdravení a návrat na zelený trávník.

Hodnocení pro tisk, Tomáš Navrátil: "Odehráli jsme velmi dobré utkání a dva body si myslím, že jsou vzhledem k průběhu hry a šancím objektivním vyjádřením poměru sil. Penalty jsou loterií, tentokrát po rozhodnutí rozhodčího s psychickou nadstavbou. Kluci utkání odjezdili a já jim za jejich přístup a výkon musím poděkovat. Fotbal se nehraje na kdyby, ale kdybychom měli větší ofenzivní kvalitu, bereme body tři. Utkání se muselo divákům libit, a zasloužili se o to nejen hráči obou týmů, ale i rozhodčí. Velké poděkování patří i fanouškům obou týmů."

Diskusní téma: Áčko veze ze Starých Buků dva body !

penalty

Tomáš Navrátil st. | 12.08.2018

Tak jsem měl možnost shlédnout na videu penaltu v rozstřelu, kterou Tomáš Lánský vyrazil, ale na popud pomezního rozhodčího, v tu dobu stojícího na brankové čáře, se penalta opakovala. Po zápase mi rozhodčí řekl, že golman vyběhl minimálně tři metry. Byť to video není točené z ideálního místa, tak dle mého názoru vyběhl Tomáš směrem ke střelci sotva polovinu, udělal dva kroky, a ty kroky ještě nebyly úplně dopředu, ale i do strany. To by musely být kroky jaké má klokan. Nebyly. Z mého pohledu velmi necitlivě posouzeno.
Pravidla sice hovoří jasně, že brankář před provedením kopu musí zůstat na brankové čáře, ale vím, že rozhodčím se doporučuje tolerovat pohyb k míči do 150 cm. Pokud by se totiž měla pravidla v tomto ohledu striktně dodržovat, opakuje se 98 penalt ze sta.
A ještě jeden postřeh k penaltám, k těm kopaným v základní hrací době. Ani na jedné straně se kopat neměla. Té soupeřovu předcházel rohový kop, který se neměl vůbec zahrávat, měl se kopat míč od branky, a u té naší se kopat penalta rovněž neměla, neboť David Dohnal dříve než byl faulován, si míč evidentně zpracoval rukou.