První jarní utkání áčko výsledkově nezvládlo

V prvním jarním kole dorazil Pod Kaštany vedoucí tým tabulky z Chlumce nad Cidlinou, byť bylo počasí pod psa, tak terén byl připraven velmi solidně a cestu na stadion si našlo i velké množství fanoušků. Po celý zápas se hrálo vyrovnané utkání, na hostech však byla znát v rozhodujících momentech utkání větší fotbalová kvalita. Šancí bylo na obou stranách nespočet, zejména domácí mohou litovat několika zahozených tutovek, které je připravily o lepší výsledek. K prvnímu ohrožení branky se dostal již v 6. minutě Štěpán Drinka, jeho velmi odvážný průnik z levé strany zastavila až včasným vyběhnutím gólman Němec. Hosté se dostali do první šance ve 20. minutě a hned z toho byla branka, když se z trestného kopu trefil parádně Labík - 0:1. Za dvě minuty mohlo být ještě hůře, minelu stopera Tomáše Navrátila hosté naštěstí nepotrestali, když jim sebral parádním zákrokem jistý gól brankář Ferda Scharm. Ve 30. minutě se ale stav opět měnil, hosté poslali za naší nekoncentrovanou obranu dlouhý míč a po zpětné přihrávce se trefil Hajský - 0:2. Domácí pak měli několik šancí, ale ve dvou případech netrefili ani prázdnou bránu. Až ve 41. minutě se promrzlé publikum dočkalo, Zdenda Tauchman poslal z pravého křídla parádní přihrávku na Lukáše Kalenského, ten se zbavil obránce a střelou k tyči snížil - 1:2.

Do druhého poločasu nastoupil domácí tým se snahou utkání vyrovnat, bohužel trefil se opět soupeř. Laciná ztráta míče v rohu velkého vápna, individuální akce Jelínka, zpětná přihrávka pod sebe a pohotové zakončení Šafránka - 1:3. Hosté poté kontrolovali hru, domácí se sice snažili, ale obrana Chlumce je k mnoha zakončení nepustila. Hru oživili střídající hráči, v 84. minutě poslal do vápna pěknou přízemní přihrávku Michal Slavík a nováček v našem dresu David Dohnal, který hrál ještě minulý týden nejnižší okresní soutěž za Horka u Staré Paky, pohotovou dorážkou ve skluzu snížil - 2:3. V závěru měli domácí tlak, závary, ale skóre se již nezměnilo a hosté si tak odvážejí z Pod Kaštanů tři body. V kontextu celého utkání zaslouženě.

Hodnocení utkání:

Tomáš Navrátil, trenér FKDK: "Pod Kaštany přijel velmi kvalitní soupeř, přesto si myslím, že kdybychom předvedli náš optimální výkon, poraženi neodejdeme. První půle byla z naší strany špatná, nedovedli jsme reagovat na dlouhé míče za naší obranu, vůbec jsme nekomunikovali, prohrávali jsme téměř všechny souboje, v nich jsme si počínali snad až neskutečně alibisticky. Chyběla nám kvalitní mezihra ve středu hřiště, místo zjednodušení hry jsme volili individuální řešení a spoustu míčů ztráceli a odevzdali soupeři. Neměli jsme první míče, 90% z nich získal soupeř, postrádal jsem i touhu hráčů ty míče získat. Druhý poločas již byl po stránce defenzivy výrazně lepší, stopeři vyhrávali souboje, ale na to, abychom tak kvalitně připraveného soupeře přehráli, jsme fotbalově a fyzicky neměli. Šance jsme si sice vypracovali, bohužel je ale neproměnili. Z mého pohledu utkání rozhodli brankáři. Zatímco ten hostující skvěle četl hru, hrál na velkém vápně, vybíhal, likvidoval nám jednu šanci za druhou a hrál skvěle nohama, tak náš gólman byl "zařezaný" na brankové čáře a první dvě branky jdou na jeho vrub, protože při dobrém čtení hry by k těm gólovým akcím vůbec nedošlo. Musíme ale i zlepšit obrannou fázi celé čtyřky, lépe komunikovat, přebírat hráče, dostupovat, být odvážnější a úspěšnější v osobních soubojích (v prvním poločase zařvali naši stopeři 5x mám a 5x hrál soupeř, ve druhé půli již se to výrazně zlepšilo). Daleko více se musí dostat do hry Dan Navrátil, na něm by měla stát naše přechodová fáze směrem dopředu, být v těžišti hry, otáčet ji, přesnými přihrávkami a centry zásobovat spoluhráče, tento zápas se mu vůbec nepovedl, musí pochopit, že na prvním místě musí být účelnost a efektivita, ne elegance. Teď je potřeba na porážku co nejrychleji zapomenout a připravit se na další dvě domácí utkání a zvládnout je. Věřím, že když začne každý sám u sebe a individuální kvalitu promítne do kolektivního výkonu, nebudeme mít problém s žádným soupeřem. Divákům děkuji za vydatnou podporu, poděkovat musím i trojici rozhodčích, utkání zvládli s noblesou. Nebývalo zvykem, že diváci po zápase rozhodčím tleskali, nyní tomu tak bylo, a po právu."

René Chaloupka, trenér Chlumce: "V kvalitním utkání jsme rychle vedli 2:0, ale domácí se nevzdali a trápili nás až do konce. Za výhru jsme rádi, protože víme, že z Kalné se body vozit moc nebudou."

FK Dolní Kalná "A" - FK Chlumec nad Cidlinou "C"   2 : 3  ( 1 : 2 )

Branky: 41. Kalenský, 84. Dohnal - 20. J.Labík, 30. Hajský, 69. Šafránek

Rozhodčí: Jiří Janoušek - Aleš Šob, Martin Kliment

Delegát KFS: Martin Malena

Sestava: Scharm - Zilvar, J.Navrátil, T.Navrátil, Dressler (60. Hampl) - M.Tauchman, Z.Tauchman, D.Navrátil (70. Dohnal), Stránský, Kalenský - Š.Drinka (65. Slavík)

Diskusní téma: První jarní utkání áčko výsledkově nezvládlo